Portal - Stary Sącz
polski Środa - 12 sierpnia 2020 Hilarii, Juliana, Lecha     "Ważniejsze od przetrwania jest zachowanie swego człowieczeństwa" - George Orwell
Strona główna / Z Grodu Kingi - nr 1-3(248-250) 2018 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Koło Grodzkie PTTK - Zima im niestraszna
Spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Świętej Kingi w Starym Sączu
Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych SP nr 2 - na czytelników
Tradycje Wielkiego Tygodnia
Pielgrzymka do Warszawy
Pierwsze zwiastuny wiosny i nie tylko – o chrześcijańskiej symbolice ptaków
Okładka
Ogłoszenia i Kronika parafialna
XV MAŁOPOLSKIE ROZPOCZĘCIE SEZONU TURYSTYKI GÓRSKIEJ - LATO 2018
Koło Grodzkie PTTK - Wędrówki pogórzami
Walne zebranie Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
OTWARCIE NOWEJ SIEDZIBY BIBLIOTEKI
MACIEJ DOBROWOLSKI - STAROSĄDECKI PODRÓŻNIK
Wspomnienia o Annie Kosińskiej, więźniarce obozu w Ravensbrück
NA NIC NIE JEST ZA PÓŹNO
PAMIĘĆ JEST WIELKĄ SIŁĄ
Ks.Roman Stafin, Moc w słabości. Święci uczą nas życia duchowego
Kalendarium
Życzenia

.
Zima im niestraszna
 
    Przez jednych znienawidzona, przez innych ukochana i wyczekiwana... Zima. Mimo, że tej astronomicznej został jeszcze niecały miesiąc, to ta rzeczywista pojawiła się dopiero na koniec ferii zimowych. Świeżo spadły śnieg i mróz potrafią nawet nieciekawe widoki zamienić w bajkową scenerię.
    Koło Grodzkie PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu przez cały rok organizuje, cieszące się ogromną popularnością wycieczki dla swych członków, mieszkańców regionu i nie tylko - 25 lutego byli z nami również mieszkańcy Krosna i Krakowa.
Mimo siarczystego mrozu tylko pojedyncze osoby zrezygnowały z udziału w wycieczce w Małe Pieniny i prawie pełny autobus wyruszył z Nowego Sącza do Szlachtowej. Jak to ktoś kiedyś powiedział: „nie ma złej pogody, są tylko niewłaściwie przygotowani turyści”.
.

.
Małe Pieniny to widokowa, najwyższa część Pienińskiego Pasa Skałkowego, to tutaj znajduje się Wysoka (1050 m.) - najwyższy szczyt Pienin, słynny Wąwóz Homole czy Rezerwat Biała Woda.
   Uczestnicy wyruszyli ze Szlachtowej żółtym szlakiem prowadzącym do grzbietu Małych Pienin, następnie wspięli się w kopnym śniegu na słynący z widoków Wysoki Wierch (899 m.). Mróz połączony z przenikliwym wiatrem sprawiły, że zbyt wielu chętnych na dłuższe podziwianie widoków nie było, za to decyzja przewodnika, by zejść z niebieskiego szlaku i ogrzać się w schronisku „Pod Durbaszką”, została entuzjastycznie przyjęta przez wszystkich. Ciepła kawa i herbata pozwoliły nam naładować akumulatory przed szturmem na Wysoką. Tutaj nieodzowne były raczki, jako że podejście pod szczyt było wyślizgane i miejscami zalodzone (podejście jak podejście, gorzej z zejściem!), a i początkowy odcinek zielonego szlaku do Jaworek jest znany ze stromizny i zejście nim gdy jest ślisko bywa „atrakcyjne”. Daliśmy jednak radę i nieco zmarznięci ale niezwykle zadowoleni dotarliśmy do Jaworek. Akumulatory zostały naładowane na następny tydzień! Łatwiej nam będzie przetrwać kolejne dni w pracy i w wirze codziennych obowiązków.
Włodzimierz Godek
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech