Portal - Stary Sącz
polski Czwartek - 25 lutego 2021 Almy, Cezarego, Jarosława      "Jest światło i nieustający dzień tam, gdzie panuje miłość". ks. Tadeusz Olszański
Strona główna / Z Grodu Kingi-nr 4-6 (263-265) 2019 r.
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WYWIAD Z BURMISTRZEM JACKIEM LELKIEM
Ogłoszenia i Kronika parafialna
Święto Rodzin 2019 - podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy
Partnerstwo dla książki 2019
Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości…
Dla uczczenia 20. rocznicy wizyty papieskiej św.Jana Pawła II w Starym Sączu
Wspominamy Martę Dąbkowską - spotkanie z jej poezją
Rozmowa z Georgiem Weissem - dyrygentem Miejskiej Orkiestry w Starym Sączu
Uroczysta gala z okazji 100 rocznicy powstania Orkiestry w Starym Sączu
Nowa inicjatywa - ranking Genialni Lokalni Globalni
Po dwudziestu latach - Andrzej Długosz
Wspomnienie - Jacek Lelek
SPRAWOZDANIE KO Wizyty Papieża Jana Pawła li na Sądecczyźnie
Sądecczyzna długo czekała na kanonizację matki Kingi
Organizacja pielgrzymki Jana Pawła II do Starego Sącza
Kanonizacja bł.Kingi. Przygotowania w Klasztorze Sióstr Klarysek
Wspomnienia w 20. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Starym Sączu
Msza Święta na ołtarzu papieskim w Starym Sączu w dniu Święta Rodziny
Kazanie wygłoszone 9 czerwca przez ks.Romana Stafina
40 rocznica święceń kapłańskich księdza Romana Stafina
Ludowe obchody dnia świętych Wojciecha i Jerzego
Kalendarium
Okładka

.
STARY SĄCZ MIASTEM MUZYKI
WYWIAD Z BURMISTRZEM JACKIEM LELKIEM
 
Chcąc uzyskać nowe informacje o planach i zamierzeniach związanych z teraźniejszością i przyszłością naszego miasta i gminy, o rozmowę poprosiłam burmistrza Jacka Lelka.
 
Uczestnicy ostatniego Kongresu Przemysłu Turystycznego w Krynicy-Zdroju usłyszeli od Burmistrza Starego Sącza stwierdzenie, że: podnoszenie jakości życia mieszkańców, to najważniejsze zadanie samorządu. To piękne i budujące!
Wiadomo, że rozwój turystyki w regionie wpływa korzystnie na jego budżet, a tym samym na poziom życia mieszkańców, czyli - na jakość ich życia. To już przecież gałąź przemysłu!
Jak to wygląda w Starym Sączu?
    - Stary Sącz oprócz wspaniałego dziedzictwa historii i kultury jest położony w przepięknej okolicy. Tymi walorami chcemy skusić potencjalnych turystów, inwestując w infrastrukturę rekreacyjną i turystyczną, by wspomnieć tylko Bobrowisko, które jest prawdziwym hitem. Wybudowane przez samorząd województwa przy naszym wsparciu ścieżki rowerowe, planowana atrakcja turystyczna na Miejskiej Górze, czyli tzw. ścieżka w koronach drzew to atrybuty mogące przyciągać turystów. Stary Sącz stał się bardzo atrakcyjnym miejscem na kilkudniowy wypoczynek. Turystyka to narzędzie do podnoszenia jakości życia mieszkańców, bo ma coraz mocniejszy wpływ na gospodarkę naszego miasta.
 
Nasz przemysł turystyczny nie jest jeszcze w stanie utrzymać bieżących potrzeb Miasta i Gminy i napędzać ich rozwoju.
    - Oczywiście. Ale jest jednym z kilku filarów sprzyjających rozwojowi. Kolejny to Strefa Aktywności Gospodarczej, która rozwija się w dobrym kierunku. Ważny jest też dla nas rozwój budownictwa mieszkaniowego, który chcemy zainicjować, przygotowując zmiany w planie miejscowym. Ale od razu chcę uspokoić, że bloki w Starym Sączu nie powstaną. Nie chcemy zmieniać charakteru miasta, to będzie raczej sympatyczne osiedle wielorodzinne. Ludzie potrzebują pracy, muszą mieć gdzie mieszkać i coś robić w wolnym czasie. Dlatego stawiamy na turystykę, przedsiębiorczość, rekreację i kulturę. Te elementy muszą ze sobą współgrać, współpracować.
 
Jak przebiegają miejskie inwestycje?
    - Kończy się budowa centrum przesiadkowego i parkingu przy ul.Pod Ogrodami, a w miejscu skrzyżowania tej drogi z ul.Jana Pawła II powstaje rondo. Na czas jego budowy, ruch będzie w tym miejscu wahadłowy. Uważam, że tę inwestycję docenimy za kilka lat. Do końca wakacji wykonawca powinien oddać halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 1 i stan prac wskazuje, że tak właśnie będzie. Trwa budowa nowej siedziby naszego Centrum Kultury, na razie jesteśmy na etapie remontu kamienicy Galerii Pod Piątką, która po przebudowie będzie połączona z nowym budynkiem.
 
Dotarła do nas informacja o staraniach Starego Sącza, by wejść w Sieć Miast Kreatywnych UNESCO i stać się Miastem Muzyki...
   - Tak złożyliśmy wniosek. Chcemy z muzyki uczynić wyróżnik naszego miasta, bo zdaliśmy sobie sprawę jak wieloma osiągnięciami (nie tylko historycznymi, ale też współczesnymi) możemy się pochwalić i jak wiele Stary Sącz ma do zaoferowania światu w dziedzinie muzyki. Zaplanowaliśmy wiele nowych inicjatyw m.in „Sącz Jazz Festival” czy utworzenie Kreatywnego Inkubatora w rozbudowywanej siedzibie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Przekonamy się pod koniec roku, czy komisji UNESCO nasze argumenty trafią do przekonania.
 
Jaką rolę odgrywa w tym projekcie Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, Festiwal „Pannonica” i liczne koncerty odbywające się w mieście?
    - Kluczową. Tytuł miasta kreatywnego UNESCO oznacza prestiż miasta na arenie międzynarodowej, a rozpoznawalna na całym świecie marka miasta kreatywnego jest znakiem jakości, który przyciąga do miasta turystów, stając się dodatkowym impulsem do rozwoju lokalnej gospodarki. I tak wracamy do jakości życia mieszkańców. A jeśli już mówimy o naszych festiwalach, to gorąco zapraszam wszystkich Czytelników „Z Grodu Kingi” na przygotowane przez nas letnie atrakcje takie jak: 41. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, III Jarmark Świętej Kingi, Jarmark Rzemiosła i inne wydarzenia. Wakacje w Starym Sączu też można spędzić bardzo ciekawie.
            Dziękuję za dobre wieści i życzę pomyślności w realizacji planów.
Jolanta Czech
 
Interaktywna Polska
Webmaster: Jan Czech